Słoweńska przygoda - Sava Bohinjka

Flyfishing slowenia sava bohinjka na muche

Sava Bohinjka jest jedną z najczystszych i najpiękniejszych rzek w Słowenii. Powstaje przy wypływie z jeziora Bohinj, by przez kolejne kilkadziesiąt kilometrów, płynąc przez Alpy Julijskie stworzyć wspaniałe łowisko ryb łososiowatych. Zakręty, wąwozy, bystrza czy szerokie płanie w połączeniu z krystalicznie czystą wodą tworzą niepowtarzalny urok. Dołączając do tego ogromne bogactwo pstrągów potokowych, pstrągów tęczowych, lipieni  i głowacic otrzymujemy coś w rodzaju wędkarskiego raju.

Sava Bohinjka wedkarstwo muchowe w sloweni na muche slowenia

Zasady połowu.

Pstrag teczowy slowenia rainbow trout fly fishing sava bohinjka

Na rzece Sava Bohinjka jest dozwolone wędkowanie tylko metodą muchową z jedną sztuczną muchą. Mucha nie może być większa niż 5 cm. Muchy muszą być wykonane na hakach bezzadziorowych. Rzeka jest podzielona na 6 odcinków, zróżnicowanych cenowo (ceny licencji zaczynają się od 45 euro za dzień). Zalecana, a na niektórych odcinkach obowiązkowa jest metoda catch & release, choć na niektórych odcinkach jest możliwe zabranie do trzech ryb (wiąże się to w wyższą ceną licencji).  Sezon pstrągowy trwa w Słowenii od 1 kwietnia do 30 listopada. W okresie zimowym są sprzedawane licencję na łowienie Hucho hucho (głowacica).

Sprzęt.

Podczas wędkowania używałem głównie trzech wędek:

Do metody nimfowej używałem Syndicate Pipeline P2 o długości 11 stóp w #2 klasie z linką dedykowaną do nimfy. Wędka sprawdziła się doskonale, pełna kontrola nad muchą, czuła, doskonale trzymająca ryby. Niewątpliwym atutem jest jej lekkość – ma to znaczenie zwłaszcza przy całodzienny łowieniu.

Syndicate pipeline p2 wt2 11 feet pstrag teczowy slowenia sava bohinjka

Do streamera używałem Syndicate Aquos  o długości 10` w klasie #6, ze sznurem w 5 klasie tonięcia. Duży zapas mocy doskonale sprawdził się przy agresywnych braniach, wędka odpowiednia do zmierzenia się z największymi okazami.

Do muchy suchej używałem wędki Snowbee GEO Nano 8,6` #4. Wędka lekka, dynamiczna, odpowiednio mocna do silnych ryb. Delikatna prezentacja jest konieczna, zwłaszcza na rozległych, głębokicj płaniach.

Muchy.

Pstrągi w slowenii na sztuczną muchę

Dobór much do konkretnych łowisk i aktywności ryb okazał się wyzwaniem. W krystalicznie czystej wodzie doskonale można było obserwować reakcję ryb na poszczególne przynęty.

Streamery – wśród szerokiej gamy streamerów najlepiej sprawdziły mi się zonkery w kolorze szarym i brązowym oraz puchowce – oliwkowe, brązowe i bezsprzecznie w kolorze grizzly.

Nimfy – w zależności od głębokości łowiska używałem z główkami od 3 do 4,5 mm. W większości przypadków były to ciemne wzory – czarne, brązowe, zgniło zielone.  Raczej większe, na hakach #10-#16. Doskonałe efekty przynosiły duże widelnice, na dużych hakach #4 - #6.

Suche - tu sprawdziły mi się przede wszystkim klasyczne Adamsy i jasne jętki, w rozmiarach od #12 do #16. Rano skuteczne były ciemne, duże chruściki, które ryby chętnie zbierały, mino pozornego braku aktywności. Na szybkich bystrzach, zwłaszcza na lipienie bardzo skuteczna okazała się imitacja mrówki.

slo5 2 

A co poza wędkowaniem?

O okolicy jeziora Bohihj znajdziemy mnóstwo atrakcji turystycznych. Po pierwsze – szlaki górskie, znajdziemy ich tu ponad 300 km! Po drugie – ścieżki rowerowe i wcale nie musimy mieć swojego roweru, jest kilka wypożyczalni, a czasami znajdziemy kwaterę z rowerami już w cenie. Do tego konie w stadninie, aquapark, rafting – każdy znajdzie coś dla siebie. 

Na uwagę zasługują jeszcze dwa miejsca – kurort Bled z jeziorem Blejsko i zamkiem na skalistej wyspie oraz wąwóz Vintagar – wyrzeźbiony przez rzekę Radovna. Wycieczka jest o tyle ciekawa że szlak przebiega bezpośrednio w pobliży wody, na wybudowanych  w tym celu kładkach, mostkach i skalnych półkach. A na końcu, największy słoweński wodospad Šum o wysokości 13 m.

vintgar wawoz slowenia

Podsumowanie.

Niewątpliwie Słowenia to dobry kierunek zarówno wędkarski jak i turystyczny. Mimo że dojazd do Słowenii to długa droga, to zaraz po wyjściu z samochodu zapomina się o wszystkich niedogodnościach – wystarczy stanąć na moście i spróbować policzyć wszystkie ryby jakie widzimy.  Widok będzie się śnił po nocach, do następnego razu…

 slowenia pstragi sava bohinjka bled widok z mostu

Nasz blog wędkarski

Sztuczna muszka March Brown w 7 odsłonach

March Brown w 7 odsłonach

March Brown to chyba najbardziej rozpoznawalna mucha wędkarska. Mimo iż do wiosny i lata zostało jeszcze trochę czasu, postanowiłem Wam przybliżyć klasyczne receptury tej wspaniałej muchy w artykule Huberta Janeczka...

Czytaj więcej
Streamer na pstrąga

Wiosenny streamer na pstrągi

Planując wypad na wiosennego pstrąga wybór metody muchowej jest prosty – streamer! Pod tą nazwą znajdziemy przynęty, które swoją budową i sposobem prowadzenia w toni imitują głównie drobne ryby, pijawki...

Czytaj więcej

Opinie klientów

Sklep stawia przede wszystkim na jakość oferowanego sprzętu. Szybka realizacja zamówionego sprzętu.

Jakub Ludwiniak

Wędkarstwo muchowe, to nasza pasja! Pasja, która przerodziła się w chęć otworzenia dobrego sklepu internetowego dla wędkarzy muchowych. Sklepu, w którym każdy uprawiający wędkarstwo muchowe znajdzie coś dla siebie. 

Nasz sklep muchowy oferuje szeroki asortyment produktów wędkarskich najwyższej jakości. Wiele z oferowanych produktów używamy na co dzień sami, czy to łowiąc lipienie w rzekach południowej Polski (San, Dunajec), czy w rzekach pomorskich (Wda, Łupawa), czy też pstrągi potokowe w całej Polsce. 

Zapraszamy na zakupy!
Ekipa sklepu internetowego FlyArtFishing.pl 

  • 100% SatysfakcjiGwarantowane!
  • Darmowa dostawaPrzy zamówieniu powyżej 300 PLN 
  • 14 dni na zwortBez podawania przyczyny
  • Masz pytania? Zadzwoń!+48 512 465 624