Jesień z wędką muchową - nie musi być nam zimno!

Jesień z wędką muchową - nie musi być nam zimno!

Jesień i zima to trudny okres dla wędkarzy muchowych. Mimo doskonałych brań lipieni i szczupaków, coraz bardziej doskwiera nam chłód. W środku dnia, jak słoneczko przygrzewa jest super, ale rano i po południu, wyraźnie czujemy chłód. Zimno u uszy, głowę, nogi no i dłonie…. A jak przywiązać muszkę na haku #20 na środku Sanu zmarzniętymi rękami lub gdy cały dygocesz z zimna? Tu z pomocą przychodzi odpowiednie wyposażenie – czapki, rękawiczki, ciepłe skarpety i ocieplacze.

Czapki wędkarskie

Osobiście preferuję czapki z daszkiem, ale jak zimno po uszach to zaraz sięgam po czapkę z dzianiny. Jesienią słońce już nie jest tak jaskrawe i świeci zdecydowanie niżej niż  w okresie letnim, także nawet brak daszka nie wydaje się być czymś niezastąpionym. Gdyby jednak daszek był niezbędny możemy skorzystać z kominów, czy chust na szyję typu buff.

Czapka artyku

https://www.flyartfishing.pl/odziez-wedkarska/czapki/973/czapka-scierra-spin

Skarpety wędkarskie

Jak mówi przysłowie ryba psuje się od głowy, tak ja zaryzykuję stwierdzenie że marznięcie rozpoczyna się od stóp. Jak będzie zimno w nogi to i kurtka puchowa na górze nie pomoże. Wybór konkretnego producenta to kwestia osobista, ale warto pokusić się o dość grube, wykonane z wełny merynosów.  Pamiętajmy także by stopa ze skarpetą nie była zbyt ściśnięta, czasami co za dużo to niezdrowo i efekt odwrotny – zamiast ciepło, jest zimno. Choć nie ukrywam że czasami zakładam dwie pary skarpet – jedne cienkie i drugie bardzo grube. A jak już czujemy że tracimy czucie to proponuję wyjść z wody na 15 minut i rozgrzać się (parę przysiadów, kilka podskoków, gorąca herbata itp.).  Łatwo jest to napisać, gorzej wyjść z wody w czasie żerowania lipieni….

Skarpety artyku

https://www.flyartfishing.pl/odziez-wedkarska/skarpety/280/skarpety-vision-subzero

Ocieplacz, bielizna termoaktywna.

Bielizna termoakrtywna jest niezbędna. Pozwala zachować maksimum ciepła i odprowadzić pot od ciała (to raczej w czasie wędrówki niż samego łowienia, no chyba że się pocimy nad jakąś rybką ;)). Różne składy i kroje dają możliwość dopasowania bielizny do potrzeb użytkownika.

Bielizna atyku

https://www.flyartfishing.pl/odziez-wedkarska/bielizna-wedkarska/898/bielizna-termoaktywna-imax-thermx

 Ciekawym rozwiązaniem jest jednoczęściowy ocieplacz Scierra. Wykonany z miękkiego polary, wyposażony w paski na stopie zapobiegające się zwijaniu nogawek, na szelkach - to gwarancja że zawsze będzie na swoim miejscu.

Ocieplacz artyku

https://www.flyartfishing.pl/odziez-wedkarska/bielizna-wedkarska/1103/ocieplacz-w%C4%99dkarski-pod-wodery-scierra

Rękawiczki wędkarskie

Ostatni element ubioru na który chciałem zwrócić uwagę – rękawiczki dla wędkarza muchowego.  Wiadomo że kontakt w linką muchową i konieczność „czucia” mocno ograniczają możliwości założenia rękawic . Na dłoń trzymającą sznur możemy użyć rękawiczek w obciętymi  końcówkami  palców – kciuka i palca wskazującego. Drugim rozwiązaniem są „wywijane” końcówki palców, z możliwością zaczepienia, np. na rzep. Trzeci to cieniutkie rękawiczki, w minimalnym stopniu ograniczające wrażliwość dłoni.

Rkawiczki Snowbee artyku

https://www.flyartfishing.pl/odziez-wedkarska/rekawiczki/395/r%C4%99kawiczki-snowbee-lightweight-neoprene

Jak mamy miejsce, w plecaku czy w kamizelce, warto mieć ze sobą drugą parę rękawiczek, z pełnymi palcami. Na ogół będą cieplejsze i na przejścia warto je założyć. I raczej zawsze będą suche i pozwolą zmarzniętym dłonią odsapnąć od wilgoci, wiatru i chłodu.

Rakwiczki Scierra artyku

https://www.flyartfishing.pl/odziez-wedkarska/rekawiczki/892/r%C4%99kawice-scierra-sensi-dry

Opisane elementy ubioru są ważne, choć wielu z nas wie z doświadczenia że z zimnem ciężko wygrać. Często jest to tylko przedłużenie komfortowych warunków wędkowania. Jesienią, zimą jest to o tyle ważne, że dzień i okres aktywności ryb jest krótki. Czasami ta dodatkowa godzina komfortu termicznego będzie bezcenna. Aby do wiosny!

Nasz blog wędkarski

Sztuczna muszka March Brown w 7 odsłonach

March Brown w 7 odsłonach

March Brown to chyba najbardziej rozpoznawalna mucha wędkarska. Mimo iż do wiosny i lata zostało jeszcze trochę czasu, postanowiłem Wam przybliżyć klasyczne receptury tej wspaniałej muchy w artykule Huberta Janeczka...

Czytaj więcej
Streamer na pstrąga

Wiosenny streamer na pstrągi

Planując wypad na wiosennego pstrąga wybór metody muchowej jest prosty – streamer! Pod tą nazwą znajdziemy przynęty, które swoją budową i sposobem prowadzenia w toni imitują głównie drobne ryby, pijawki...

Czytaj więcej

Opinie klientów

Sklep stawia przede wszystkim na jakość oferowanego sprzętu. Szybka realizacja zamówionego sprzętu.

Jakub Ludwiniak

Wędkarstwo muchowe, to nasza pasja! Pasja, która przerodziła się w chęć otworzenia dobrego sklepu internetowego dla wędkarzy muchowych. Sklepu, w którym każdy uprawiający wędkarstwo muchowe znajdzie coś dla siebie. 

Nasz sklep muchowy oferuje szeroki asortyment produktów wędkarskich najwyższej jakości. Wiele z oferowanych produktów używamy na co dzień sami, czy to łowiąc lipienie w rzekach południowej Polski (San, Dunajec), czy w rzekach pomorskich (Wda, Łupawa), czy też pstrągi potokowe w całej Polsce. 

Zapraszamy na zakupy!
Ekipa sklepu internetowego FlyArtFishing.pl 

  • 100% SatysfakcjiGwarantowane!
  • Darmowa dostawaPrzy zamówieniu powyżej 300 PLN 
  • 14 dni na zwortBez podawania przyczyny
  • Masz pytania? Zadzwoń!+48 512 465 624